OUR BLOG

04 Pro 2015

Londýn po sté a zase jinak

Kolikrát jsem byl v Londýně, to bych asi sotva spočítal. Když mi bylo kolem dvaceti, zajímalo mě hlavně to, jak se v noci co nejrychleji přesunu z pařby v Eggu do Ministry of Sound a kde bude nejvíc holek, levných drinků, nebo úplně nejlíp obojího. Za pár roků mejdany vystřídaly procházky kolem Temže ve dvou, mačkání dlaní do zpocena a hledání dobrých restaurací nebo míst, kde by se dalo něco zajímavého v Londýně zažít. A protože koukám, že to zase trochu poskočilo, po pár letech přišel čas zkusit něco zbrusu nového. Rozhodl jsem celkem rychle. Vezmu malou Elišku na výlet a zkusím to tentokrát v Londýně trochu jinak. Tady sepisuju pár postřehů a praktických poznámek z naší cesty, které můžou přijít vhod všem, co by se taky rozhodli udělat svému šputnovi prodloužený víkend, co se nezapomíná. Challenge accepted? Tak jdem na to, fotříci co se nebojíte, tahle je pro vás…

Přiznejte si, do čeho jdete a nalaďte se na zvolnění tempa
Že to bude úplně jiná perspektiva, to bylo jasné už od začátku. Základní otázka: Jak jako táta na plný úvazek vyplnit čtyři dny s chytrolínem, který je na světě už úctyhodných tři a půl roku, aby jste si to oba užili a nebyla to pakárna? A jde to vůbec? Teď už můžu napsat, že jde. Klíčem bylo pobavit v Londýně malou, ale i sebe a eliminovat okamžiky, které jako táta prostě řešit nechcete. Výsledek? Dobrodružná cesta, která mi příjemně vyčistila hlavu od práce a přinutila koncentrovat se celé dlouhé dny pouze na to, co je v životě opravdu důležité – na svoje úplně nejvíc nejbližší okolí. Doporučuju všem hustlerům, není lepšího zklidnění. A víte co? Taky jsem nevěřil, ale ona na vás ta práce počká.

Plánujte střízlivě a nepřežeňte to, bylo by k ničemu
Čím víc budete připravení na změnu, tím víc klidu budete mít na to plány měnit. A to, že se měnit budou, to je téměř jisté. Protože ti malí nejedou po stejných drahách jako my dospěláci, dost těžko prosadíte svou předem nalajnovanou představu o tom, jak bude výlet vypadat, čímž byste se neměli nechat otrávit. Prostě to bude improvizace v akci a tak to berte. Plánoval jsem tedy obecně, na úrovni možností a nápadů, ale nechával jsem tam vůli, protože jsem očekával, že program bude dost možná úplně jiný, než jsem si nadhodil předem. Když už jsem nad cestou předem trochu přemýšlel, zaměřoval jsem se mimo program taky nad tím, jak výlet maximálně zpohodlnit pro sebe. Když si to totiž neužijete vy, vaše zmenšenina happy taky nebude. Takže doporučení numero uno: Nechte hlavy otevřené a zas tolik neplánujte. Mějte vždy víc variant a nechte o programu rozhodovat toho malého. O to bude vaše cesta dobrodružnější a dáte mu tím najevo, že respektujete jeho vrtochy i neopodstatněná přání. Look both ways!

IMG_6396

Najděte své bestesellery a prodejte je už dopředu
Zkuste si vzpomenout, jaké to v tomhle věku bylo. Zajímaly by vás víc korunovační klenoty, nebo to, že poprvé poletíte letadlem? Ani nemusíte odpovídat. Já se před cestou snažil vypíchnout malé ty největší šťavnatosti, na které jsme se spolu těšili už dopředu. Konkrétně u nás zafungovalo: že poletíme, že v Anglii mají pořád ještě královnu, že tam je obří kolotoč, že vojáci nosí legrační čepice, že tam je doma prasátko Peppa, že tam mají otvírací most a autobusy se nepřevrátí, i když mají dvě patra. A tak dále. Určitě si vymyslíte svoje vlastní argumenty, proč je Londýn extra zajímavé místo a stojí za to na pár dnů oplakat pohodlí domova a dokonce i náruč maminky. Odměnou vám budou zážitky a neředěná radost vaší miniatury, což je lepší energizer než dva redbully s vodkou.

Pohyb a přesuny – připravte se na trochu nepohodlí
Důležitá věc. Londýn není pro malý bytosti jako je vaše dítě zrovna friendly místo co do přesunů a cestování. Všechno je daleko a lidí je tam na sobě tolik, že z perspektivy metr nad zemí by to mohlo být vcelku únavné, lehce stresující, a dokonce hrozí, že byste se mohli brzy proměnit v londýnského šerpu vláčejícího svou miniaturu na ramenou nebo v náručí. A to by byla pruda, že ano. Proto je dobré poladit komfort pro vás oba a připravit se dopředu na to, že budete-li chtít něco zažít, bude to asi trochu outdoorovka. Já jsem rozhodl vzít terénní kočár a nakonec se to ukázalo jako nejlepší rozhodutí, co jsem mohl udělat, protože poskytnul schovku a noclehárnu pro malou a klid i odkladový vozík pro mě. Do letadla vzali kočár gratis a nechali nás s ním dojet až přímo ke stroji (letěli jsme s Ryanair, ale předpokládám, že to bude standard), což jsem ocenil já i Eliška. Pokud vás napadne, co v londýnském metru (bez něhož pořádný výlet prostě nepůjde), máte recht, většina stanic vás potrápí, protože eskalátory nejsou všude a plně bezbariérových je jenom pár stanic. Na druhou stranu se vždycky našel někdo, kdo ochotně pomohl s kočárkem do schodů a mě překvapilo, až jak samozřejmě a rychle se pomoc z kolemjdoucího davu vždycky vyloupla. Takže no stress a kočár rozhodně yess!

Program – to nejpodstatnější
Až dojde na to, co teda vlastně budete na výletě v Londýně se svou zmenšeninou vyvádět, není od věci sednout nejprve na chvíli k počítači. Docela fajn jsou třeba hned tyhle weby, i když jsme nakonec stejně jeli spíš po své ose a většinu tipů z nich jsem nevyužil. Pro obecný přehled a aktuality jsou ale dobré, tak je možná lehce proklikejte. My například díky jednomu z nich viděli velkolepý ohňostroj na oslavu neúspěšného odpálení parlamentu do povětří. (Ano, to se sice těžko vysvětluje, proč to slaví zrovna takhle, ale velkolepé práskající barvy na obloze tento non sense naštěstí přebily).

http://www.timeout.com/london/kids
– http://www.timeout.com/london/kids/101-things-to-do-in-london-with-kids
– http://www.visitlondon.com/things-to-do/family-activities


A tady jsou ryze naše cestovatelská doporučení:

1. Jděte si pohrát do Hamleys

Web: http://www.hamleys.com/
Kde: Regent Street
Potenciální útrata: nekonečno
Časový fond: 2-3 hodiny
Energetická náročnost pro fotra: 73,6%
Šťavnatost pro dítě: 90/100

Tohle prostě musíte udělat. Jděte do Hamleys. Nejstarší obchod s hračkami na světě představuje pětipatrovou nálož emocí pro vašeho malého špekulanta, a proto se vybavte úplně stejnou dávkou trpělivosti i sebekázně. Když začnete v pětce, pravděpodobně se vám otevře peněženka hned pár metrů od výtahu, kde vás vaše ratolest přesvědčí ke koupi kelímku bombónů na váhu, protože přece tatínku „nebudeme nakupovat bez sladkého občerstvení“. Nepokoušejte se odolat, nejde to, maximálně zkuste vzít kelímek velikosti S nebo M, to se podařilo mě. Na druhou stranu brzy pochopíte o čem to tady je. Útrata je skvělé zamaskovaná. Spíš než o obchod, jde o chrám zábavy. U regálů si zaměstnanci hrají, sami, nebo s vámi. Hrajte si taky. Udělejte to na místě, kde je to přiznané, povolené, ba dokonce – k tomu stvořené! Je dost možné, že se dokonce budete cítit o pár dekád mladší, a to už samo o sobě stojí za to, ne?


2. Zkroťte lokální bestii

Kde: Hyde Park
Potenciální útrata: M&S Oříšky £1.85, espresso v kelímku £2.00
Časový fond: 1 hodina
Energetická náročnost pro fotra: 12%
Šťavnatost pro dítě: 85/100

Tohle byl totální chillout v parku, zelená oáza klidu, zvířátka, mír v duši a skvělá příležitost jak nechat malou v klidu prospat (jinak v tomto ohledu Londýn až tak přívětivý není), takže doporučuju mít Hyde Park v rezervě jako ruční brzdu a záložní relax aktivitu v centru města, kdyby se vám výlet rozjížděl příliš komerčně nebo vám prostě jen chyběla příroda. S pytlíkem oříšků v kapse navíc předvedete velkou parádu a proměníte se v krotitele jinak divoké zvěře – lokální beast veverky, která pod vaším velením přiběhne a vezme si od vás oříšek přímo z ruky. Ostatní zvířata už tak zábavná nejsou, ale dobře dokreslují celek a dá se o nich toho hodně napovídat. Navíc je tam spousta laviček, kde se dá načerpat síly na další tažení. Doporučuju. Jo, a pelikány prosím nekrmte, díky.


3. Přeleťte Temži jako ptáci

Web: Emirates Air Line
Kde: North Greenwich nebo Royal Victoria
Potenciální útrata: £8 zpáteční letenka, lze platit Oyster kartou
Časový fond: 1 hodina
Energetická náročnost  pro fotra: 60%
Šťavnatost pro dítě: 90/100

Když to dobře prodáte, bude se váš malý doprovod ptát každou půlhodinu, jestli už jedete na tu lankovku, která letí přes řeku na laně. A pokud nebude zrovna foukat jako blázen (což teda v Londýně fouká dost často) a lanovka nebude stát (nám se to stalo a museli jsme čekat asi hodinu na spuštění), můžete se těšit na nečekaně príma zážitek. Kabina s vámi poměrně rychle vystoupá do výšky 90ti metrů a nabídne se vám jedinečný pohled na Londýn z ptačí perspektivy. Skvělá věc a když vám přecijen trochu zafouká jako nám, můžete zažívat lehké návaly neředěného strachu, který ale pochopitelně jako superhero papá nepřiznáte. TIP: Na Royal Vicotria, odkud lanovka vyráží se dá dostat dalším zajímavým způsobem – bezpilotní nadzemkou DLR a naopak na druhém konci lanovky na Royal Victoria, kam dosednete, můžete pokračovat zpět do centra tak jako my lodí (cena £7 za cestu na zastávku London Bridge).


4. Kafe, dobrej snack a klídeček

Web: www.bearandwolfcafe.com
Kde: Archway a ještě kousek pěšky
Potenciální útrata: Něco jako £10-20
Časový fond: 2 hodiny
Energetická náročnost pro fotra: 20%
Šťavnatost pro dítě: 60/100

Pokud jste taky kavárenští povaleči a máte rádi dobré kafe a snack, přizpůsobte tomu jeden bod programu jako já a stavte se na několikahodinovou stopku do nějakého dobrého kaféčka, kde si to užijete vy i vaše malé milované. Já natrefil na príma kavárnu Bear + Wolf, která je kousek od stanice metra Archway. Je to vegetariánské children very friendly café a docela si tam odpočinete. Nám zde vyšel nedělní brunch v den odletu. Perfektní double espreso jsem pil za £2 a své miniatuře můžete objednat přímo z pestrého kids menu. Mají i dětský koutek, který je podle hodnocení Elišky spíš průměr, ale rozhodně se tam špunt na pár hodin zabaví a vy si v klidu vyřídíte třeba pár nejhořlavějších mailů (no jo, no, přiznávám se).


5. Červený busy, telefonní budky a metro v zatáčce

Kde: Všude. Neminete i kdybyste chtěli
Potenciální útrata: drobné cestovní náklady
Časový fond: jak to zrovna výjde
Energetická náročnost pro fotra: 80% (davy, tahání kočárku v metru, u širších kočárků neprůjezdnost dále do busu)
Šťavnatost pro dítě: 80/100

I taková maličkost, jako je přesun z bodu A do bodu B se musí v Londýně s prckem vytěžit. Metro je jaksi menší a staré, a taky stojí v zatáčce. Autobusy jsou dvoupatrové, takže hádejte, kde pokaždé pojedete (kočár musí zůstat dole). No a samozřejmě ty budky, ty jsou všude. Jen pro vaše info, ta červená telefonní budka byla navržena Gilesem Gilbertem Scottem, který vyhrál konkurz návrhářů o telefonní budku v roce 1924. Nemyslím si ale, že tohle zrovna použijete, pokud teda necestujete s malým Einsteinem. Spíš do jedné zkuste vlézt, za to sklidíte bodů víc.


Takže jaký je závěr?
Doporučuju vám to. Jestli máte tu možnost, vezměte to malé, co vám říká „tatínku“ a někam na pár dnů taky vyražte. Třeba do Londýna. A třeba se můžete inspirovat tímhle postem, kam se podívat, nebo co podniknout. Investujte čas a energii do toho, abyste se dívali na jeho nebo její úsměv. Vrátí se vám to jako bumerang. Já osobně jsem na téhle naší cestě skvěle na pár dnů „přeladil“ a zařadil pomalejší rychlostní stupeň. Vždyť to asi taky znáte, jaký je to fajn pocit, když po návratu z cest máte do všeho ještě větší chuť.
Výlet tohoto typu tak pravděpodobně zafunguje.

Poznámka:
Všechny fotografie jsou pořízeny telefonem iPhone 5s během výletu v listopadu 2015.
 

trnka

Write a Reply or Comment